Velkommen til 2025

 

Nu har vi igen åbent for besøgende til Forstadsmuseet.

Her er åbent for arkivgæster på Alarmpladsen 3 i Avedørelejren mandag til torsdag fra kl. 10 til kl. 15.
Meget materiale ligger på fjernarkiv, så det er en god idé at kontakte os på forhånd og lave en aftale, så vi kan have tingene hjemme til os.
Det gør du ved at ringe til os på 36 49 00 30 eller skrive på forstadsmuseet@forstadsmuseet.dk. Hvis materialet skal hentes hjem til Alarmpladsen, skal du regne med et par dages ekspeditionstid.

 

Trænger du til luft, kan du besøge vores to udstillinger:

I Ta’ på tur i tiden i Kulturhuset Brønden får du en introduktion til Brøndbys lange historie via billeder og film. Se adresse og åbningstider her.

I Hovedporten 2 i Avedørelejren kan du gå på opdagelse i historierne om Avedørelejren, Hvidovre og Brøndby. Og får du lyst til mere, er der inspiration til at tage ud og opleve historierne der, hvor de er sket. Hovedporten har åbent mandag til torsdag samt søndag kl. 10 til 15.

 

Vi er i fuld sving med at planlægger årets aktiviteter, og du kan godt glæde dig! Foredrag, byvandringer og vores nye udstillingsvogn kommer i løbet af året til at sætte fokus på så forskellige emner som bilen og forstæderne, 2. verdenskrigVestvolden og rammerne for et godt liv.

 

Vi glæder os til at byde dig velkommen.